• Konkurs „Sztuka kochania wiersza”
  Konkurs „Sztuka kochania wiersza”

  Instytut Filologii Polskiej UAM i Koło Literatury Nowej UAM serdecznie zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w konkursie SZTUKA KOCHANIA WIERSZA – na najbardziej twórczą interpretację tekstu Eugeniusza Tkaczyszyna Dyckiego LXXVII. Kobieta z radioodbiornikiem.

  Czytaj więcej...
 • Zdobądź stypendium i poszerz horyzonty
  Zdobądź stypendium i poszerz horyzonty

  Uwaga uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów! Fundacja EFC przyznaje stypendia na czas nauki w szkole ponadpodstawowej. Dzięki nim młodzi ludzie mają szansę zdobywać wiedzę, rozwijać pasje i pomysły oraz aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Rekrutacja do programu na stronie internetowej www.efc.edu.pl w terminie do 31 marca.

  Czytaj więcej...
 • "ABC Kreatywności" pod patronatem MSCDN

  Książka jest kontynuacją i rozwinięciem „ABC kreatywności” z roku 2010. Bazuje na tym samym pomyśle, by poszczególne rozdziały wyznaczone były przez kolejne litery alfabetu i stanowiły pretekst do zrozumiałego, a zarazem interesującego dla czytelnika opisu ważnych zjawisk (zdolności, umiejętności, kompetencji, uwarunkowań), związanych z kreatywnością i jej rozwijaniem. Polecamy!

  Czytaj więcej...
 • Rusza rekrutacja na bezpłatne studia podyplomowe w Szkole Edukacji
  Rusza rekrutacja na bezpłatne studia podyplomowe w Szkole Edukacji

  Poloniści, matematycy, biolodzy i historycy mają szansę rozpocząć jedyne w Polsce dzienne studia podyplomowe z zakresu dydaktyki i kompetencji psychologiczno-pedagogicznych. Nauka w Szkole Edukacji jest bezpłatna, a studenci mogą liczyć na stypendium i darmowy akademik. Rekrutacja właśnie się rozpoczęła.

  Czytaj więcej...
 • Konkursy przedmiotowe
  Konkursy przedmiotowe

  Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli będzie w roku szkolnym 2018/2019 organizatorem trzynastu konkursów przedmiotowych: język polski, historia, biologia, chemia, fizyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, język angielski, język niemiecki, język francuski, język rosyjski, język hiszpański.

  Czytaj więcej...
 • Dołącz do Akademii
  Dołącz do Akademii "Nauki o klimacie"

  Redaktorzy portalu ‘Nauka o klimacie’, związani z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy od wielu lat edukują oraz popularyzują najlepszą dostępną wiedzę naukową w temacie zmian klimatu, poszukują współpracowników.

  ZAPROSZENIE

  Czytaj więcej...
 • Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka
  Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka

  Projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie skierowany do uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, dotychczasowych gimnazjów i trzyletnich liceów z terenu Mazowsza, osiągających wysokie wyniki w nauce.

  Czytaj więcej...
 • Jubileusz MERITUM!
  Jubileusz MERITUM!

  Ależ ten czas leci! 50numer naszego Kwartalnika już czeka na naszych Czytelników! A w nim same perełki - pieczołowicie wybrane, najciekawsze, najbardziej aktualne artykuły, które pojawiły się w naszym magazynie w ciągu ostatnich 12 lat. Zapraszamy do lektury!

  Czytaj więcej...
A A

 "Człowiek musi swą pracę traktować poważnie, musi być niezależny, a nie tylko czerpać ze świata przyjemność" -  to słowa, które często słyszała od swojej genialnej matki Irena Joliot-Curie, jej równie genialna córka. Aktualne po 100 latach przesłanie było jedną z wielu ciekawostek o sławnych polskich naukowcach przytoczonych podczas konferencji "Niepodległa. Wybitni polscy uczeni światu. Nauki przyrodnicze".

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało cykl konferencji poświęconych wybitnym Polakom przyrodnikom i znaczeniu ich odkryć dla Polski i świata. Konferencja w Płocku odbyła się w auli Szkół Katolickich. Zaproszeni prelegenci, eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk w znakomity sposób przedstawili toczące się w czasach zaborów życiorysy m.in. wspomnianej wcześniej Ireny Joliot-Curie, Eugeniusza Romera, Jana Czochralskiego oraz wybitnych Polaków na Syberii.

Uczestnicy konferencji mogli także obejrzeć wystawę zbiorów Archiwum PAN w Warszawie poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie i przyrodnikom na Syberii.

 Ciekawostki z konferencji

 

Czym się zajmujemy

No result.